Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>

Organizacja czasu pracy: Jak zapanować nad nią w dużej firmie?

8.5.2024
Organizacja czasu pracy
Udostępnij:
Czas czytania:
8
min

Co to jest organizacja czasu pracy?

Organizacja czasu pracy to proces polegający na planowaniu, uszeregowaniu i zarządzaniu czasem, w celu osiągnięcia wyznaczonych wcześniej celów. Pozwala na świadome wykorzystanie czasu w efektywny i produktywny sposób, tym samym redukując stres związany z dotrzymywaniem terminowości zadań.

Czy mamy wpływ na to, jak będzie wyglądać nasz czas pracy?

Wszystko uzależnione jest od trybu zatrudnienia i charakteru wykonywanych obowiązków. W sytuacji samodzielnego planowania pracy, mamy możliwość dokładnego rozplanowania ciągłości zadań dopasowanych do naturalnego rytmu, zwiększając skuteczność działania i minimalizację zmęczenia. Dodatkowo daje to szansę na zachowanie równowagi w życiu zawodowym i prywatnym.

Inna sytuacja przedstawia się w przypadku ściśle określonych procedur, bądź w przypadku pracy zespołowej, wykonującej jedno zlecenie wspólnie, np. projekty. W tym przypadku ważne jest, aby każdy członek zespołu mógł efektywnie współdziałać, dostosowując swój tryb pracy do potrzeb i oczekiwań pozostałych. Dzięki temu osiągnięte rezultaty będą znacznie lepsze, a efektywność pracy istotnie wzrośnie.

Jak efektywnie zarządzać czasem pracy?

na czym poleca?
efektywne zarządzanie czasem pracy

na czym polega efektywne zarządzanie czasem pracy?

Efektywne zarządzanie czasem pracy to pozornie prosty proces, który by działał, wymaga odpowiedniego skupienia i zdolności planowania. Aby efektywnie zarządzać czasem pracy należy pamiętać o kilku kluczowych elementach:

  • harmonogram i listy zadań - powinna zawierać realistyczne terminy i zadania, by zapewnić terminowość ich wykonania - możesz użyć dedykowanych narzędzi w celu weryfikacji procesu;
  • priorytet - określ skalę zadań według ich pilności i ważności;
  • delegowanie zadań - przydzielaj zadania odpowiednim członkom zespołu, by uniknąć obciążenia pojedynczych jednostek;
  • regularne przerwy - są niezwykle ważne przy wspomaganiu regeneracji i utrzymaniu wysokiej produktywności;
  • przestrzeń do pracy - czyste i uporządkowane stanowisko minimalizuje ryzyko rozproszenia;
  • komunikacja - zbuduj otwarte środowisko komunikacyjne, gdzie przekaz informacji zwrotnej i pomysłów będą swobodnie wymieniane;

Jak zidentyfikować problemy w organizacji czasu pracy?

W przypadku dużych organizacji, zatrudniających wielu pracowników, prawidłowa identyfikacja problemów nie stanowi łatwego zadania. Planowanie czasu bez wiedzy i świadomości ile zajmuje Nam, bądź pracownikom wykonanie poszczególnych zadań nie przekłada się na efektywną organizację pracy.

Coraz więcej firm w codziennej pracy wykorzystuje dedykowane narzędzie do delegowania zadań, dzięki którym zarówno menedżerowie i pracownicy mogą lepiej planować swoje działania, minimalizując ryzyko niedotrzymania terminowości zadań i zwiększając ich produktywność.

Wykonywane przez aplikacje analizy danych, umożliwiają identyfikację obszarów i wychwycenie problemów, wymagających poprawy i usprawnienia. Dodatkowo mając wgląd w czas przeznaczony na realizację projektu, firma może określić jego przewidywany termin realizacji i uniknąć niepotrzebnych opóźnień.

Co Nas rozprasza i co wpływa na jakość pracy w firmie?

co Nas rozprasza?
jakość pracy, a rozpraszacze

co Nas rozprasza? jakość pracy, a rozpraszacze

Czas pracy często jest traktowany i przeznaczany na tak aktywności niezwiązane z pracą. Z badań wynika, że ponad połowa pracowników poświęca czas na cele prywatne i bezproduktywne zajęcie, np. przeglądanie mediów społecznościowych, bądź robienie zakupów online. Działania te wpływają na zachowania pracowników, którzy dobrowolnie zwlekają z realizacją zamierzonych działań, mając świadomość, że opóźnienie może prowadzić do pogłębienia i pogorszenia sytuacji.

Równie ważna jest kwestia zbyt dużej ilości krótkich przerw. Ich zgromadzenie w jedną dłuższą, może nieść znaczące korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego pracowników. Dłuższa przerwa umożliwia regenerację sił i odświeżenie umysłu, co pozytywnie wpływa na koncentrację i produktywność po powrocie do swoich obowiązków. Najlepszym sposobem na jej spędzenie wiąże się ze zmianą otoczenia i pozycji, w której się pracowało i przeznaczyć swój czas wolny na krótki spacer, bądź spożycie posiłku.

Lepsza organizacja własnej pracy wiąże się również z utrzymywaniem porządku na stanowisku pracy. Najlepszym podejściem będzie minimalizm, polegający na ograniczeniu zbędnych przedmiotów na biurku oraz uporządkowaniu plików na pulpicie komputera. Działania te mogą znacząco przyspieszyć pracę poprzez poprawę koncentracji.

Warto skupić się również na kwestii prywatnych telefonów. Jeśli Twoja praca nie wymaga kontaktu z klientami, najlepszym rozwiązaniem będzie wyciszenie go - wyłącz powiadomienia i schowaj, aby uniknąć ciągłego rozpraszania uwagi w dążeniu do wyznaczonego celu.

Kluczowe jest ustanowienie jasnych granic dla aktywności, które rozpraszają i nie przyczyniają się do produktywności. Ustalenie konkretnych bloków czasowych na przerwy i relaks może pomóc w zachowaniu równowagi między pracą a odpoczynkiem, jednocześnie zwiększając koncentrację i efektywność podczas godzin pracy.

Korzyści z organizacji pracy

organizacja pracy - jakie korzyści zyskujemy?

Dobra organizacja pracy to fundament sukcesu w biznesie. Umożliwia nie tylko klarowne rozdzielenie obowiązków, ale także sprzyja budowaniu silnych relacji między pracownikami. Dzięki nim firma może elastycznie reagować na zmieniające się warunki rynkowe i szybko adaptować się do nowych wyzwań. To właśnie ta organizacyjna strona pracy, tworzy solidną podstawę dla innowacji i ciągłego rozwoju firmy oraz przekłada się na osiąganie lepszych wyników. W kontekście organizacji pracy istnieje wiele korzyści, które wynikają z odpowiedniego planowania i zarządzania. Najważniejszymi z nich są:

Zwiększona produktywność

Lepsze wykorzystanie czasu, zasobów i umiejętności pracowników dzięki optymalizacji organizacji pracy, przekłada się na zwiększoną produktywność i wydajność w wykonywaniu zadań oraz poprawi sytuację dotrzymywania terminowości ich realizacji. Dla firmy jest to znacząca poprawa, usprawniająca działania wewnętrzne.

Optymalne wykorzystanie zasobów

Właściwe dopasowanie i przydzielanie zadań do pracowników, umożliwia pełne wykorzystanie ich umiejętności, potencjału i kompetencji, stanowiąc gwarancję prawidłowego i sprawnego wykonania zadania.

Redukcja stresu

Pracownicy dzięki jasno zdefiniowanym celom, rolom i oczekiwaniom dotyczącym wykonania pracy, są mniej wystawieni na ryzyko poczucia chaosu i nadmiernego stresu, co pozytywnie wpływać będzie na ich komfort i zdrowie psychiczne.

Efektywne zarządzanie czasem pracy

Ograniczenie marnowania czasu, przestojów i nieefektywnego działania, pozwala pracownikom na lepsze zarządzanie swoim czasem, pozwalając skupić się na swoich ważniejszych zadaniach, przynoszących realny dochód firmie.

Wzrost zaangażowania pracowników

Widząc jasną i przejrzystą strukturę oraz cel swojej pracy, pracownicy czują znacznie większe zaangażowanie w wykonywanie zadań, a satysfakcja z wywiązania się z obowiązku, przekłada się na osiąganie wyższych wyników.

Work life balance

Uwzględnianie potrzeb pracy w ramach zrównoważonego życia jest aktualna bardzo ważna dla pracowników. Coraz częściej pada wyrażenie ,,praca zdalna". Elastyczność godzin pracy, jaką oferuje może przyczynić się do zauważalnie lepszej ich produktywności, pozwalając pracownikom lepiej pogodzić życie prywatne i obowiązki zawodowe.

Konkurencyjność na rynku

Firmy, skupiające się na stałym doskonaleniu komunikacji i procesów, są w stanie szybciej zaadaptować się do nowych trendów rynkowych i wprowadzać innowację. Pozwala to na wyprzedzenie konkurencji i lepiej odpowiedzieć na potrzeby klientów, co może zapewnić stabilniejszą pozycję na rynku.

Delegowanie zadań dla zespołu

Przy pracy z wieloma pracownikami jednocześnie, odpowiednie przydzielanie zadań staje się nie małym wyzwaniem. Należy uwzględniać aktualne obciążenie pracowników oraz ich umiejętności.

Codziennym ułatwieniem monitorowania i koordynatorem całego procesu mogą okazać się aplikacje w postaci menadżera zadań połączone z wewnętrznymi komunikatorami. Umożliwiają one sprawną organizację pracy poprzez publikacje określonych obowiązków z przypisaniem ich do poszczególnego pracownika, bądź grupy. Dodatkowo dzięki powiadomieniom w momencie publikacji wpisu, komunikacja wewnątrzfirmowa będzie usprawniona, a przepływ informacji znacznie szybszy. Ważne jest również zorganizowanie i łatwy dostęp do potrzebnych dokumentów, co zapewnia efektywną delegację zadań i przepływ pracy. Co więcej menadżerowie otrzymują możliwość stałego podglądu na statusy realizacji danego zagadnienia, co pozwala na stałą kontrolę postępu, ułatwiając dotrzymania terminowości.

Efektywna organizacja czasu pracy: 5 kluczowych zasad, o których musisz pamiętać  

o czym musisz pamiętać?
5 zasad efektywnej organizacji

O czym musisz pamiętać? 5 zasad efektywnej organizacji

1. Organizacja pracy i wyznaczenie priorytetu

W wielu dużych firmach praca w zespole rozproszona jest na wielu płaszczyznach - może dotyczyć różnych projektów, planów lub wykorzystywanych narzędzie, przez co trudno określić dokładną liczbę zadań do wykonania. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i przeglądzie tematów, będziesz w stanie zorganizować i uporządkować plany. W tym celu powinieneś kupić się na czterech kluczowych elementach:

Spis projektów, planów i procesów, za które odpowiedzialny jest zespół

Uwzględnione mogą być zarówno projekty, za które bezpośrednio odpowiedzialny jest Twój zespół, bądź przedsięwzięcia i inwestycje, w których jesteście uczestnikami.

Lista zadań z określonym zakresem i czasem realizacji

W tym punkcie możesz również uwzględnić wielkość projektów, ich skalę, jak również efekt końcowy. Pamiętaj o określeniu etapu, za który Twój zespół jest odpowiedzialny.

Delegowanie w zarządzaniu zadaniami

Mając wgląd do pracy zespołu, pamiętaj o równomiernym podziale wykonania poszczególnych zadań. Dobrą praktyką będzie podzielenie ich na mniejsze części, dzięki czemu będziesz w stanie efektywniej kontrolować efekty, rozkład pracy i zaangażowanie pracowników.

Określ zadania ważne (priorytetowe) i poboczne

Pozwoli to określić skalę i kolejność realizacji zadań krytycznych w pierwszej kolejności, które wymagają natychmiastowej uwagi. Dzięki temu, zespół może pracować produktywniej, tym samym osiągając lepsze wyniki.

2. Skuteczne zarządzanie a praca własna  

W przypadku problemów z organizacją pracy, pomocnym elementem będzie ułożenie spraw do zrobienia w listę zadań. Możesz ją zrealizować z wykorzystaniem tradycyjnych metod, np. kalendarza, karteczek i notesów, bądź stosować rozwiązania internetowe. Pozwoli to planować zadania na poszczególnie dni oraz zaznaczać i kontrolować najważniejsze daty.

3. Eliminacja rozpraszaczy

Nie należy tracić czasu na telefony komórkowe i media społecznościowe, będące głównymi rozpraszaczami, wybijającymi Nas z rytmu pracy. Ustalanie granicy i konsekwencja w podejmowaniu decyzji to podstawa efektywności. Wsparciem monitorowania wydajności mogą być aplikacje śledzące czas spędzany na smartfonie.

4. Codzienny harmonogram pracy

Zaplanowanie czynności w sposób powtarzalny pozwoli na wprowadzenie rutyny w codziennej pracy.  Nie zapominaj o przerwach, mają one pozytywny na Twoje samopoczucie i efektywność pracy.

5. Relaks a praca

Czas wolny jest równie ważny, co czas pracy. Jego spędzanie w jednej przestrzeni może negatywnie wpłynąć na psychikę. Kluczem do zachowania zdrowia jest efektywny odpoczynek. Nasza tendencja do ciągłego działania często zaniedbuje proces regeneracji, myśląc, że będzie to czas stracony, a w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie - im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym mniej efektywni stajemy się w pracy. Zachowanie balansu między tymi dwiema wartościami pozwoli uniknąć wypalenia zawodowego i ograniczy stres.

Narzędzia ułatwiające organizację pracy - nasze rekomendacje

Menadżer Zadań Proplanum

Planowanie pracy w dużym zespole
Widok menadżera zadań w Proplanum

Proplanum może być dobrym rozwiązaniem dla menadżerów, potrzebujących narzędzia do rozplanowania codziennej pracy i dotrzymywania terminowości. Aplikacja oferuje tworzenie zadań, bądź informacji dla pracowników indywidualnych, bądź grup, uwzględniając i modyfikując parametry cykliczności. Dodatkowym usprawnieniem są komunikatory w formie powiadomień na aplikacji mobilnej o nowym wpisie, bądź zmianie już istniejącego.

Microsoft Loop

Wspólne tworzenie i planowanie
Widok aplikacji Microsoft Loop

Jeśli zależy Tobie na pracy wielu pracowników jednocześnie nad jednym projektem, aplikacja Microsoft Loop jest dla Ciebie. Synchronizacji w czasie rzeczywistym umożliwia wykonywanie zleconych obowiązków bez konieczności ciągłego przełączania między różnymi oknami i narzędziami. Dodatkowo narzędzie oferuje szablony stron i propozycje plików i dokumentów najlepiej dobranych do aktualnego obszaru roboczego.

Microsoft To Do

Twoja codzienna lista zadań
widok aplikacji Microsoft To Do

Zorganizuj czas pracy z aplikacją umożlwiającą spersonalizować sugestie aktualizacji codziennej (lub tygodniowej) listy zadań. Synchronizacja na wielu urządzeniach sprawi, że w szybki i jasny sposób będziesz miał wgląd do swoich wpisów na telefonie, komputerze, bądź tablecie. Co więcej możesz udostępniać listy online, ułatwiając komunikację ze swoimi współpracownikami.

Efektywne zarządzanie obowiązkami i odpowiednie planowanie pozwala na wprowadzenie porządku w firmie i dotrzymywaniu terminów realizacji obowiązków. Dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia stresu i zwiększenia produktywności. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej higienie pracy, a także przerwach, które zwiększą skuteczność Naszych działań.

Autor:
Magda Kowalczyk
Udostępnij:
Automatyzuj procesy i zwiększ efektywność pracy. Proplanum pozwala z łatwością planować grafiki i zarządzać zespołem w jednym, intuicyjnym systemie chmurowym.
Testuj bezpłatnie 21 dni
Nie prosimy o dane karty kredytowej
Robotnicy na budowie
Rozmowa lekarzy
Kobieta przy komputerze
Osoby w parku
Robotnik z planszą
Praca online przy laptopie.
Zespół pracujący przy stole
Zespół analizujący dane.
Rozmowa o pracy
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Zacznij planować grafiki i usprawnij zarządzanie zespołem już dziś!
Lekarze pracujący nad projektem
Pracownicy bistro
Zespół medyczny
Kobieta z dokumentami
Pracownicy na budowie, omawiający zadania
Praca online przy laptopie.
Zespół pracujący przy stole
Zespół analizujący dane.
Rozmowa o pracy

Przeczytaj także:

Rozpocznij bezpłatny
21-dniowy test
ProPlanum
w swojej firmie

Proplanum umożliwi Ci szybkie układanie grafików pracy, delegowanie zadań i pełną kontrolę nad kosztami pracy. Rozpocznij 21-dniowy test Proplanum i zautomatyzuj codzienne zadania związane z planowaniem i zarządzaniem pracą w Twojej firmie — to nic nie kosztuje!