Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>
Wypróbuj wersję bezpłatną
>>>

Grafik pracy na kwiecień 2025 - jak najlepiej go zaplanować?

7.3.2025
Grafik pracy
Czas czytania:
6
min

Grafik pracy - podstawowe informacje

Znasz podstawy grafików pracy? Świetnie, przejdź od razu do konkretów i sprawdź, co Cię czeka w tym miesiącu. A jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z zarządzaniem czasem pracy, zatrzymaj się na chwilę.

Pamiętaj, że grafik pracy to nic innego jak rozkład Twoich obowiązków w danym okresie – taki plan działania na najbliższe dni czy tygodnie. Ważne, byś dostał go na czas! Zgodnie z przepisami, pracodawca musi Ci go przedstawić co najmniej tydzień przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczy. Dzięki temu masz czas, by zaplanować swoje sprawy i uniknąć niespodzianek.

Pamiętaj, że grafik powinien uwzględniać nie tylko dni pracy, ale i Twoje prawo do odpoczynku. Np. jeśli Twoja firma rozlicza się w miesięcznym okresie rozliczeniowym to Twoim pracownikom przysługuje 35 godzin odpoczynku w tygodniu oraz co najmniej 11 godzin odpoczynku w ciągu doby pracowniczej.

Wymiar czasu pracy w kwietniu

Kwiecień to miesiąc z 21 dniami roboczymi, co oznacza, że pracownicy będą mieli do dyspozycji 168 godzin pracy na pełnym etacie. Taka liczba dni roboczych jest standardowa, jednak warto pamiętać, że w tym miesiącu przypada również kilka dni wolnych od pracy.

obliczenia dla wymiaru czasu pracy w kwietniu

Dokładny opis obliczeń:

Podstawowa norma w danym okresie rozliczeniowym - 40 godzin pracy tygodniowo;

Dni robocze - 21 dni (4 pełne tygodnie pracy + 1 dzień (liczba pozostałych dni do końca okresu rozliczeniowego);

40 godzin tygodniowo x 21 dni = 168 godzin pracy - to jest ogólna liczba godzin do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym;

kluczowe daty dla planowania pracy

Święta wielkanocne przypadające w kwietniu

Wielkanoc w tym roku wypada na 20 i 21 kwietnia, przy czym drugi dzień Wielkanocy (21 kwietnia), znany jako Lany Poniedziałek, jest ustawowym dniem wolnym od pracy (podobnie jak narodowe święto niepodległości i  pierwszy dzień Bożego Narodzenia).

Niedziele handlowe

W tym miesiącu przypadają dwie niedziele handlowe – 13 i 27 kwietnia. Te dni wpływają na organizację pracy w różnych branżach, szczególnie w handlu i usługach.

Praca w niedziele handlowe wymaga odpowiedniego planowania, aby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy i odpoczynku. Warto uwzględnić te dni w harmonogramie, aby uniknąć przeciążeń i nadgodzin.

Jak ułożyć grafik pracy na kwiecień?

Kwiecień to miesiąc ciężki dla planujących grafiki pracy, szczególnie w branżach, gdzie ruch klientów gwałtownie wzrasta. Niedziele handlowe w tym miesiącu będą kluczowe, a ich odpowiednie zaplanowanie to podstawa sukcesu. W tak intensywnym okresie kluczowe jest dopasowanie liczby pracowników do przewidywanego ruchu klientów. To pozwoli na sprawną obsługę, zwiększenie zysków i utrzymanie wysokiej satysfakcji klientów. Odpowiedni harmonogram czasu pracy jest kluczowy dla efektywnego zarządzania pracownikami w intensywnym okresie kwietnia.

Jakie branże czeka najwięcej wyzwań w zaplanowaniu tego miesiąca?

W jakich branżach napotkamy wyzwania?

W pierwszej kolejności sklepy spożywcze muszą przygotować się na zwiększony ruch klientów, którzy będą chcieli zrealizować swoją świąteczną listę zakupów szybko i tanio. Warto pamiętać nie tylko o stanowiskach typu kasjer ale również sprzedawców na stoiskach wewnętrznych. Z kolei w sklepach odzieżowych klienci będą poszukiwać strojów na rodzinne spotkania oraz zapoznawać się z najnowszymi, wiosennymi trendami i kolekcjami, szczególnie w weekendy i niedziele handlowe.

W restauracjach, cukierniach, bądź piekarniach klienci będą zamawiać świąteczne potrawy na wynos lub rezerwować stoliki na świąteczne spotkania. W planowaniu warto również uwzględnić pracę kierowców i osób, które dostarczają zamówienia do klienta osobiście.

Coraz więcej osób decyduje się na spędzanie świąt poza swoim rodzinnym domem i wybierają hotele często w turystycznych rejonach Polski. Warto zwrócić uwagę, że często goście decydują się na dłuższy wyjazd niż sam weekend, dlatego trzeba zapewnić odpowiednią obsadę i zwiększyć ją jeszcze przed ich przyjazdem.

Jak wygląda grafik na 3/4 etatu?

W okresach wzmożonego ruchu, jak w kwietniu, wiele firm decyduje się na zatrudnienie dodatkowych pracowników na niepełny etat, na przykład na 3/4 etatu. Taka forma współpracy pozwala na elastyczne dostosowanie obsady do aktualnych potrzeb, bez konieczności zatrudniania pracowników na pełny etat.

W przypadku 3/4 etatu, pracownik przepracowuje 75% standardowego wymiaru czasu pracy. W kwietniu taki pracownik przepracuje 126 godzin. Pozostałe przepisy Kodeksu Pracy związane z odpoczynkiem dobowym i tygodniowym pozostają bez zmian.

Wskazówki dotyczące tworzenia grafiku pracy

Wskazówki dotyczące tworzenia grafików pracy

Tworzenie grafiku pracy to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, aby zapewnić zgodność z przepisami prawa pracy oraz efektywność operacyjną firmy.

Oto kilka kluczowych wskazówek:

  1. zgodność z przepisami prawa pracy: upewnij się, że grafik pracy jest zgodny z obowiązującymi przepisami, w tym normami dotyczącymi odpoczynku dobowego i tygodniowego;
  2. uwzględnienie dni wolnych od pracy: pamiętaj, aby w grafiku pracy uwzględnić wszystkie dni wolne od pracy, takie jak święta, urlopy i inne dni wolne;
  3. balans między pracą a odpoczynkiem: zapewnij, że pracownicy mają wystarczająco dużo czasu na wypoczynek i relaks, co jest kluczowe dla ich zdrowia i efektywności;
  4. minimalizacja zakłóceń w pracy: sporządzaj grafik pracy w sposób, który nie zakłóci pracy w zakładzie, uwzględniając potrzeby operacyjne firmy;

Grafik pracy online - korzyści z używania narzędzi cyfrowych

Grafik pracy online - korzyści z używania narzędzi cyfrowych

Aby nadążyć za wszystkimi zmianami i wytycznymi coraz więcej właścicieli i kierowników decyduje się na skorzystanie z dostępnych na rynku narzędzi online. Takie programy to nie tylko nowoczesne rozwiązania, ale przede wszystkim narzędzie, które pozwala na automatyzację i optymalizację procesów zarządzania personelem.

Warto zainwestować w programy, które wspierają dynamiczną pracę, oferując funkcje dostosowane do specyfiki różnych branż. Dodatkowym atutem będzie także intuicyjna obsługa, która sprawi, że nauka i samo wdrożenie nowego programu w Twojej firmie będzie proste i szybkie.

Najczęściej firmy decydują się na trzy kluczowe funkcje:

  • automatyczny grafik pracy na podstawie zapotrzebowania;
  • elektroniczne wnioski urlopowe połączone z grafikiem pracy;
  • rejestracja czasu pracy połączona z grafikiem pracy, która automatycznie sprawdza i weryfikuje zaplanowany czas pracy z rzeczywistym wychwytując odchylenia (spóźnienia, nadgodziny, spóźnienia);

W jakim programie zrobić grafik pracy? - nasze rekomendacje

Proplanum to intuicyjny system, który wykorzystując swoje zaawansowane funkcje pozwoli poprawić efektywność Twojej firmy. Dzięki temu eliminujesz ręczne procesy, które są czasochłonne i podatne na często kosztowne błędy. Sprawdźmy więc, co wyróżnia ten program.

Automatyczne generowanie grafików pracy

Widok grafiku pracy w aplikacji Proplanum w wersji dektopowej (przeglądarkowej) i mobilnej

System analizuje dane dotyczące zapotrzebowania na pracowników, uwzględniając różnorodne parametry, i na tej podstawie tworzy optymalny grafik w danym miesiącu. Funkcja ta ma na celu zautomatyzowanie procesu planowania obsady, co pozwala na oszczędność czasu, optymalizację wykorzystania zasobów oraz minimalizację błędów wynikających z ręcznego tworzenia grafików.

Elektroniczne wnioski urlopowe

Widok wniosków urlopowych w aplikacji Proplanum w wersji dektopowej (przeglądarkowej) i mobilnej

Pracownicy mają możliwość składania wniosków urlopowych za pośrednictwem systemu, a menedżerowie mogą je zatwierdzać lub odrzucać online. Wnioski są zintegrowane z grafikiem pracy, co usprawnia proces zarządzania urlopami, ułatwia planowanie obsady i eliminuje papierową dokumentację.

Ciekawostka

Dodatkowo możesz włączyć dni wolne i święta, takie, jak drugi dzień bożego narodzenia, aby mieć stały podgląd na dni, które wpływają na planowanie grafiku.

Rejestracja czasu pracy (RCP)

Widok rejestracji czasu pracy w aplikacji Proplanum w wersji dektopowej (przeglądarkowej) i mobilnej

System rejestruje czas pracy wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę lub zlecenie i automatycznie porównuje go z zaplanowanym grafikiem. W przypadku wykrycia odchyleń, takich jak spóźnienia, nadgodziny czy nieobecności, generowane są odpowiednie raporty. Funkcja ta ma na celu zwiększenie dokładności ewidencji czasu pracy, ułatwienie kontroli nad przestrzeganiem grafików oraz szybkie wykrywanie i raportowanie wszelkich odchyleń.

Umów prezentację
Nie prosimy o dane karty kredytowej
Przeczytaj lub obejrzyj film
Testuj bezpłatnie 21 dni
Nie prosimy o dane karty kredytowej
Automatyzuj procesy i zwiększ efektywność pracy. Proplanum pozwala z łatwością planować grafiki i zarządzać zespołem w jednym, intuicyjnym systemie chmurowym.
Umów prezentację
Nie prosimy o dane karty kredytowej
Robotnicy na budowie
Rozmowa lekarzy
Kobieta przy komputerze
Osoby w parku
Robotnik z planszą
Praca online przy laptopie.
Zespół pracujący przy stole
Zespół analizujący dane.
Rozmowa o pracy
Jeśli masz pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Zacznij planować grafiki i usprawnij zarządzanie zespołem już dziś!
Lekarze pracujący nad projektem
Pracownicy bistro
Zespół medyczny
Kobieta z dokumentami
Pracownicy na budowie, omawiający zadania
Praca online przy laptopie.
Zespół pracujący przy stole
Zespół analizujący dane.
Rozmowa o pracy

Przeczytaj także:

Rozpocznij bezpłatny
21-dniowy test
ProPlanum
w swojej firmie

Proplanum umożliwi Ci szybkie układanie grafików pracy, delegowanie zadań i pełną kontrolę nad kosztami pracy. Rozpocznij 21-dniowy test Proplanum i zautomatyzuj codzienne zadania związane z planowaniem i zarządzaniem pracą w Twojej firmie — to nic nie kosztuje!